Gå til hoved indhold

Nævninge og domsmænd

Hver fjerde år indstiller alle kommuner nævninge og domsmænd via en grundliste. Nævninge og domsmænd er med til at dømme i straffesager. Ansøgningsfrist 1. november 2026

Hvem kan blive nævninge og domsmænd?

Vi skal bruge ca. 250 gentofteborgere, der vil være med til at dømme i retten.

Hvis du vil være med til at gøre en forskel for retssystemet, har du nu mulighed for at søge om optagelse på Gentofte Kommunes grundliste.

Grundlisten bruges af domstolene, når der udpeges domsmænd og nævninge til by- og landsretterne. Som domsmand eller nævning er du med til at træffe afgørelser i straffesager sammen med de juridiske dommere.

Grundlisten skal være et repræsentativt udsnit af befolkningen i Gentofte Kommune. Derfor opfordrer vi borgere til at søge.

Reglerne vedrørende hvem der kan blive nævninge og domsmænd findes i retsplejeloven.

For at søge SKAL du:

  • Have bopæl i Gentofte Kommune

  • Være danske statsborgere og have stemmeret til Folketinget

  • Være fyldt 18 år senest den 1. januar 2028, og du må ikke være fyldt 80 år ved udgangen af 2031

  • Kunne tale og forstå dansk 

  • Være uberygtede

Du må IKKE være:

  • Minister eller ansat i ministeriernes departementer 

  • Ansat ved domstolene, i politiet, anklagemyndigheden, kriminalforsorgen og andre myndigheder på Justitsministeriets område

  • Advokat og advokatfuldmægtig

  • Præst i Folkekirken eller andre trossamfund

  • Ude af stand til at varetage en lægdommers pligter på grund af åndelig eller legemlig svaghed

Søg om optagelse på Grundlisten

Spørgsmål og svar

Læs mere