Kommunalbestyrelsen har i enighed besluttet at følge Børneudvalgets indstilling om at nedlægge i alt 217 dagtilbudspladser ved at lukke eller opsige driftsoverenskomsten med fem institutioner. Forud for beslutningen er gået en meget grundig proces, hvor den fysiske kapacitet på dagtilbudsområdet er blevet analyseret ud fra en række politisk fastsatte kriterier.
Kommunalbestyrelsen har i deres beslutning lagt vægt på, at der på dagtilbudsområdet bruges flere penge på bygninger end nødvendigt – og at det er penge, der kan komme borgerne til glæde på anden vis.
Kommunalbestyrelsen har ud over institutionernes fysiske rammer og bygningsøkonomi taget hensyn til, at borgerne skal have adgang til institutioner i en passende geografisk afstand med en passende diversitet samt institutionernes efterspørgsel (belægning og ventelister).
Følgende daginstitutioner skal lukke:
- Børnehuset ved Fortet, afd. Stolpehøj (58 pladser)
- De tre små fisk, afd. Vældegårdens Børnehave (50 pladser)
- Hellerup Børnehus, afdeling Skattekisten (53 pladser)
- Æblegården (38 pladser)
- Hellerup Vuggestue (30 pladser)
For at imødekomme det fremtidige kapacitetsbehov i Hellerup har Kommunalbestyrelsen samtidig besluttet, at der skal etableres 12 vuggestuepladser på Børnehuset Øresund, afdeling Margrethevej.
Grønnebakkens udepladser fastholdes. Forvaltningen skal dog undersøge, om der kan findes et passende alternativ, der sænker omkostningerne til udepladserne.
Læs referat fra Kommunalbestyrelsens møde den 27. november 2023