Gå til hoved indhold

Indledende borgermøde om udvidelse af plejeboliger på Nymosehave

Gentofte Kommune holder indledende borgermøde 29. september 2026 om udvidelse af plejeboliger ved Nymosehave

Gentofte Kommune arbejder med planer om at ombygge den del af Nymosehave med de nuværende beskyttede boliger til et moderne plejehjem med plejeboliger. Projektet er stadig på skitsestadiet, og inden arbejdet med en ny lokalplan går videre, inviterer kommunen alle interesserede til et indledende borgermøde den 29. september 2026.

Gentofte Kommune får i de kommende år flere ældre borgere, og dermed stiger behovet for plejeboliger. Derfor undersøger kommunen nu mulighederne for at ombygge og udvide Nymosehave i Gentofte.

Nymosehave rummer i dag både beskyttede boliger og plejeboliger. Beskyttede boliger er en anden boligform end plejeboliger og er rettet mod ældre, der fortsat kan klare en stor del af hverdagen selv.

Planen er, at de beskyttede boliger på Nymosehave nedlægges som boligform, og at området i stedet ombygges til et egentligt plejehjem med plejeboliger.

Samtidig foreslås det at opføre tre nye tilbygninger med nye plejeboliger. Der er udarbejdet et første skitseforslag til, hvordan det kan ske. Forslaget omfatter både ombygning af dele af den eksisterende, bevaringsværdige bebyggelse og opførelse af de tre nye tilbygninger.

Proces

På baggrund af det konkrete projekt har Byplanudvalget den 10. august 2026 vedtaget at igangsætte en planproces, og at der i den forbindelse afholdes et indledende borgermøde.

På mødet vil projektet blive præsenteret af kommunens rådgiver.

Hvis kommunen beslutter at arbejde videre med projektet, skal der udarbejdes en ny lokalplan.

Projektet kræver muligvis også et tillæg til Kommuneplan 2025. Den gældende kommuneplanramme giver mulighed for en bebyggelsesprocent på maksimalt 70, mens skitseforslaget foreløbigt svarer til en bebyggelsesprocent på cirka 84. Det skal derfor afklares nærmere i den videre planlægning.

 

Praktiske oplysninger

Der holdes dialogmøde på Gentofte Rådhus i venstre side af kantinen, tirsdag den 29. september 2026 kl. 19.00

Der er også mulighed for digital deltagelse i borgermødet – se afsnittet ”Digital deltagelse”.

På mødet vil projektet blive gennemgået, og herefter kan der stilles spørgsmål. Der vil ikke være mulighed for at få tilsendt materiale om projektet.

 

Tilmelding til borgermødet
For fysisk deltagelse i det fysiske borgermøde i rådhusets kantine kræves tilmelding.

Tilmelding til borgermødet skal foretages her:

https://place2book.com/da/sw2/sales/ge5emw31ah

Digital deltagelse

Du kan deltage på borgermødet digitalt via vores Facebookside. Mødet transmitteres live på sidens væg.

Deltag via Gentofte Kommunes Facebookside  

Kontaktperson
Sarah Louise Heiberg – Telefon direkte 3998 3701 eller kontakt planogbyg@gentofte.dk.