
Sy bind med
Days for girls
Beskrivelse
Kom og vær med til at sy menstruationsbind til kvinder i hele verden sammen med Days for Girls!
Days for Girls International er en prisbelønnet NGO, der arbejder for at nedbryde stigma og begrænsninger i forbindelse med menstruation for at forbedre sundhed, uddannelse og levebrød.
I verden er der 1,5 milliarder kvinder i den fødedygtige alder. 500 millioner af dem lever for mindre end 1,25 dollars om dagen. Det er disse mennesker, Days for Girls forsøger at nå og arbejde med.
I Days for Girls København producerer vi DfG-bind, som er en smuk, vaskbar og bæredygtig løsning til at håndtere menstruation. Menstruationssættene leveres sammen med vigtig undervisning i menstruationssundhed.
Vi forbereder materialerne ved at rive eller klippe stoffet, stifte delene sammen, klippe og tegne på stoffet ved hjælp af mønstre og sy delene af sættet, men bare rolig, hvis du ikke ved, hvordan man syr, er der mange andre opgaver, du kan hjælpe med!