Gentofte Kommune har givet tilladelse til midlertidig udledning af vand til Øresund i forbindelse med anlægsprojekt i Tuborg Syd.
Den 6. oktober afholder vi en Dannelseskonference, hvor vi (gen)starter en dialog om dannelse i folkeskolen i det 21. århundrede.
17 ud af 19 medlemmer af Kommunalbestyrelsen har indgået et bredt forlig om budgettet for 2017-2018 og overslagsårene 2019-2020.
Alle borgere i kommunen over 65 år inviteres igen i år til Rådhusdage på Rådhuset.
Gentofte Kommunes Kulturpris går i år til kongelig operasanger Guido Paevatalu. Prisen overrækkes af borgmester Hans Toft den 11. oktober i forbindelse med de årlige Rådhusdage.
Ældre på kommunens dagcentre forbedrer deres balance og muskelstyrke ved at træne på såkaldte Moto-fliser, der får træningen til at gå som en leg.
Efter §18 i lov om social service yder Gentofte Kommune hvert år økonomisk støtte til frivilligt socialt arbejde.
Arbejdsgruppen på 9 personer, som blev valgt på et borgermøde den 22. juni 2016 har lige siden arbejdet med stor ihærdighed med forberedelsen af dannelsen af den nye forening.